Egy epeműtét története

Előkészület a műtétre

Évekkel ezelőtt kötöttem egy biztosítást, ami egy kórházban kiemelt ellátásra jogosít fel (szép környezet, egyágyas szoba, étkezés, kedves nővérek, nincs hálapénz, stb.).

Ezért ezt az osztályt hívom fel, természetesen nem hagyom ki, hogy az ottani vezető orvos véleményét is megkérdezzem, hátha megúszom a műtétet. Sajnos egyetért, és ajánl egy sebészt a kórházban, akinek az ambuláns rendelésére be kellene menjek. 

Be is megyek, szimpatikus fiatal orvos, látható és világos az időbeosztásából is, hogy nagyon sokat műt. Ő is javasolja a műtétet, le is rajzolja, és részletesen elmondja a menetét valamint a kockázatokat (főleg vérzés, epecsorgás, epevezeték-sérülés, utólagos endoszkópos /ERCP/ epekő-eltávolítás epevezetékből, komplikáció vagy nehezen áttekinthető anatómia esetén váltás nyitott műtétre, stb.).

Epehólyag anatómiai rajz

Epehólyag anatómiai rajz

[A kép az internetről származik, nem az ő rajza, de elég jól mutatja, mi hol van.]

Elmondja a valószínűséget is, ha jól emlékszem komolyabb komplikáció évi 400 betegből ötnél fordul elő.

Ez nem túl sok, ettől a részétől nem is félek, de azt is mondja, hogy az epevezetéket platinaötvözet klippekkel zárják le. Ez szabvány eljárás, mégis zavar, hogy valami végleges marad bennem. Hiába a fogtömés is ilyen, az mégis valahogy félig kint van.

Azt mondja varrni is lehet, de az tovább tart és így bonyolítja a laparoszkópos eljárást, nyilán megterhelőbb is lehet ezért.

Megadja a lehetséges időpontokat, és én hazamegyek meggondolni. 

Persze most is rávetem magam az internetre, és rengeteg cikket olvasok a témában (ezek szinte kizárólag angolul elérhetők).

A platina vagy titán klippek az irodalom szerint is sztenderdek, és ezek már az MRI-t sem zavarják érdemben. Néhányan varrják is. Azt is olvasom viszont, hogy vannak már felszívódó műanyagból készült klippek is, ezek nem rosszabbak, esetleg picit jobbak is, mint a platina vagy titán. Na gondolom, ilyet szeretnék. Két angol cikk kivonata (.pdf) ebben a témában: Klipp, Klipp2.

Valahogy ez a fém klipp számomra arra hajaz, hogy van aki a nyelvében hord piercinget, van aki pedig az epevezetékében… Hát egy punk klubban ezzel fel lehetne vágni. 

Következő rendelésekor felhívom a sebészt telefonon, és megkérdezem ezeket tőle.

Azt mondja, hogy nem használnak felszívódót, de a fém tényleg biztonságos. Na jó, lássunk neki, varrást még kérhetek, nagyon bonyolult lenne máshová menni és nem is érek rá munka mellett klippeket vadászni. Megállapodunk a műtét napjában, és, hogy az előzetes vizsgálatokat a műtét előtti héten elvégzik.

Véglegesen bejelentkezek az osztályra is, ahol feküdni fogok. 

Hétfőn vérvétel, szerdán beviszem a legutóbbi EKG és mellkasröntgen leleteimet (éven belüliek), rövid vizsgálat, néhány kérdést feltesznek, megírják a kórlapot. Megmondom a sebésznek, hogy inkább a varrást szeretném, de a végső döntést a műtét körülményeinek függvényében rá bízom, mehet a fém klipp is.

Ebben maradunk, és átküldenek az altatóorvoshoz, akinek szintén alkalmasnak (altathatónak) kell találnia. Ez meg is történik, bár igazolást kell arról hoznom, hogy az éppen gyökértömés alatt álló bölcsességfogam nem gyulladásos góc.

Ez is megvan, következik a műtét.

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Bubble says:

    • 1. Kati:
    2008. 06. 16. 12:46
    Szia,
    Szeretném megkérdezni, hogy melyik kórházban volt a műtéted és az orvosod nevét, ha lehetséges.
    Előre is köszönöm:
    Kati


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!