A kő

Kb. egy évvel ezelőtt diagnosztizálták nálam, hogy kövek vannak az epehólyagomban. Ezeket ultrahanggal könnyen észre lehet venni, és egy átvizsgáláskor kiderült. A lelet: … benne néhány 7-8 mm és egy 24 mm átmérőjű echodens képlet látható hangárnyékkal…

Ekkor döbbentem rá, hogy az az időnkénti tompa fájdalom a jobb bordaív alatt, illetve a már előfordult erős gyomorszájtájéki görcsös fájdalom, ami pl. NoSpa hatására elmúlik, mitől is lehet. Na de egy ekkora kő – alig hittem el. 

Belgyógyászom megerősítette, ez bizony ettől van, és azt mondta, figyelni kell, ha tartósan fáj, érdemes kivetetni.  

Az ilyen műtétet ma már laparoszkóppal csinálják, tehát a hason kialakított kis lyukakon keresztül bedugott eszközökkel, videókamerán át nézve, igazi szikés felvágás nélkül. Felfújják a hasüreget széndioxiddal, hogy jobban lehessen látni, bevezetik az összes eszközt, elkötik az epevezeték elágazását az epehólyaghoz, meg a megfelelő ereket, kivágják az epehólyagot, és kihúzzák az egyik lyukon.

Az epehólyag egyébként a májhoz van nőve, de nem nehéz leválasztani. Erről egyébként a neten még videót is lehet találni, amin a műtéthez használt kamera képe látható!

Belinkelek ide egy webhelyet, ahol ilyen videót lehet nézni. Ez egy indiai, kifejezetten laparoszkópiás műtétekre és azok oktatására szakosodott kórház angol nyelvű oldala. Link: http://www.laparoscopyhospital.com. Hangsúlyozom, hogy csak az nézze meg, aki bírja az ilyesmit, belülről mutatja az ember hasüregét, látszanak az egyes szervek, vér és maga a laparoszkópos beavatkozás pontos menete is. A letöltési oldalon sokféle műtét több videója megtalálható. Az operáció menetéről ajánlom például a High Definition Video of Laparoscopic Cholecystectomy címűt.  Az összes videó linkje: itt.  

A belgyógyász végül is azt javasolta, szedjek Rowacholt (később leírom, hogy ez mi) és ettől jobb lesz, esetleg oldódhat is egy kicsit. Szedtem is minden nap azóta, tényleg jobb, étkezéskor sokkal kisebb valószínűséggel fáj, de a kövek nem tűntek el.

Tovább a blogra »